Tēmu izklāsts
- Vispārēji
- Tēma 1
Tēma 1
JFS 4 - 9 Virtuālās orbītas
Fizikas izglītības lauciņu Latvijā ir pāršalcis nebijis notikums, jo četru pastāvēšanas sezonu laikā Jauno fiziķu skola piedāvā pirmo virtuālo nodarbību. Tas nozīmē, ka lai pilnībā izbaudītu visu nodarbības piedāvājumu, pietiks tikai ar atbilstoša ātruma datoru ar internetu. Šīs nodarbības mērķis ir parādīt, ka internetā ir daudz un dažādu informācijas un izziņas rīku, kurus radoši apkopojot un sakārtojot, var iegūt kvalitatīvu un interaktīvu dažādu fizikas tēmu apskatu.
Šajā reizē nodarbības tēma „Virtuālās orbītas”, un tajā varēs noskaidrot kādi faktori ietekmē dažādus debess ķermeņu kustību raksturojošus faktorus, piemēram, orbītas formu un kustības ātrumu, un kādi likumi nosaka šo faktoru savstarpējo saistību.
Šī nodarbība ir atradusi ceļu gluži kā dabīgs papildinājums izglītības programmas Iespējamā misija un tās dibinātāja Lattelecom šajā nedēļā kopīgi rīkotajai akcijai „Mācies brīvi”, kuras laikā notika atklātas mācību stundas ar Wi-Fi izmantošanu. Šīs nodarbības materiāli ir viena no potenciālajām iespējām izmanto Wi-Fi internetu fizikas mācību procesā.
Nodarbības saturā izmantoti materiāli no tādie avotiem kā FIZMIX, macibuvideo.lv, PhET interactive simulations, LU Open Minded un ne tikai.
Detalizētāka informācija par nodarbību atrodama zemāk redzamajā failā "Plašāka informācija par nodarbību"!Nodarbības materiāli
Populārzinātniskā daļa (no 11.05)
Praktiskā daļa (no 13.05)
Teorētiskā daļa (no 15.05)
- Tēma 2
Tēma 2
JFS 4 - 8 Gadījuma rakstura nodarbība
Pēc populārākā pieprasījuma šajā jauno fiziķu skolas nodarbībā aplūkosim, kā pasaule izskatās ļoti, ļoti mazā mērogā un kā tas ietekmē notikumus makropasaulē. Izrādās tieši kvantu pasaulē meklējami iemesli tam, kādēļ sarežģīti izveidot mazākus tranzistorus un kāpēc mēs spontāni nesadalāmies.
Šajā nodarbībā uzzināsim vairāk par tādiem „klasiskiem” kvantu effektiem kā enerģijas līmeņu kvantēšanās un nenoteiktības principu un kā tie palīdz Saulei spīdēt spožāk un lauvām iet caur sienām.
Praktiskajā darbā eksperimentēsiem ar to, ko īsti nozīmē daļiņai būt divos stāvokļos – vienlaicīgi izmantojot lāzerus un polarizatorus.Visbeidzot teorētisko daļu vadīs asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs!
Nodarbības materiāli
Populārzinātniskā daļa
Tests
Praktiskā daļa
Foto
- Tēma 3
Tēma 3
JFS 4 - 7 Gaisma. Krāsa. Uztvere.
Šoreiz runāsim par to, kā cilvēks (un ne tikai viņš vien) uztver gaismu un krāsas.
Vai tu jau zini, kas ir krāsa, kā un kur tā veidojas (apkārtējā pasaule, vai mūsu galvā)? Vai mēs varam to nomērīt?
Ievadā mēs aplūkosim krāsas no fizikas un cilvēka sajūtu aspektiem, kā arī parunāsim par to, kā ar fizikas metodēm aprakstīt sajūtas.
Padziļinātajā nodarbībā parunāsim par krāsu attāluma novērtēšanas īpatnībām, krāsu telpām un modeļiem.
Tevi gaida vairākas interesantas nodarbības, kuras atklās tev ko jaunu par dabu un tavu redzi.
Nodarbības materiāli
Populārzinātniskā daļa
Tests
Praktiskā daļa
Teorētiskā daļa
Foto
- Tēma 4
Tēma 4
JFS 4 - 6 Shēmosim
Šo droši vien lasi datora, telefona vai planšetes ekrānā, kas šķiet tik pašsaprotama ierīce. Bet kā tas strādā? Vai pats mācētu tādu uzbūvēt? Droši vien, ka nē, tādēļ lai izprastu, kā var uzbūvēt kādu ierīci, kas dara kādas noteiktas darbības, jāsāk no pašiem elektronikas pamatiem!
Šoreiz mēs Tev stāstīsim par elektroniskajām komponentēm, kā tās salikt kopā un darīt ar tām matemātiku, šo noklausoties, uzzināsi to, kāpēc visas elektronikas pamatā ir smiltis.
Tevi sagaida arī praktiski – elektroniski rokdarbi praktiskajā daļā un nobeiguma daļā – stāstījums no RTU robotiķiem!
Nodarbības materiāli
Populārzinātniskā daļa
Tests
Prakstiskā daļa
Teorētiskā daļa
Foto
- Tēma 5
Tēma 5
JFS 4-5 Uz viena viļņa
Arī viļņveidīgi procesi dabā un tehnikā rada ne mazums efektu. Mums tik ierastā mūzikas klausīšanās ir viena vienīga skaļruņu cīnīšanas ar gaisa masu iesvārstīšanu, kurai pateicoties mēs skaņu varam dzirdēt. Skaļruņu izgatavošanā un realizācijā ir jāņem vērā dažādas viļņu īpašības, lai iegūtu maksimālu vēlamo skaņas efektu, turklāt nodarbībā tika atklāts, ka ar skaņu iespējams panākt dažādus blakus efektus, kas var būt gan ar pozitīvu iznākumu, gan arī izrādīties bīstami.
Bez skaņas viļņiem šoreiz nodarbībā tika apskatīti ar Zemes garozas svārstībām jeb zemestrīcēm saistīti jautājumi, piemēram, kādēļ dažkārt zemestrīces laikā sagrūst tikai noteikta augstuma ēkas. Nodarbības dalībnieki tika iepazīstināti arī ar dažādiem viļņu veidiem un to izplatību mums apkārt esošajā pasaulē.
Nodarbības materiāli
Populārzinātniskā daļa
Tests
Praktiskā daļa
Foto
- Tēma 6
Tēma 6
JFS 4-4 Sazemēts
Šoreiz mēs Tev stāstīsim par elektrības pirmsākumiem, par līdzstrāvu, maiņstrāvu un to, kas tām elektrostacijām ir vēderā. Tu uzzināsi, kādu ceļu elektroenerģija veic, lai sasniegtu Tavas mājas, un kā tā atšķiras no elektrības augstsprieguma līnijā.
Un tas vēl nav viss! Tevi sagaida arī elektrificētas izklaides praktiskajā daļā un dzirksteļojošs stāstījums nodarbības beigās. Kas tieši – lai paliek pārsteigums :)
Nodarbības materiāli
Populārzinātniskā daļa
Tests
Praktiskā daļa
Foto
- Tēma 7
Tēma 7
JFS 4-3 Dziļos laukos
Šajā nodarbībā jau no rīta iemācīsies daudz interesanta par fizikālajiem laukiem, kas mums ir visapkārt. Praktiskajā daļā uzzināsi, kāpēc magnēts pievelkas pie dzelzs gabala un varēsi izmērīt magnētisko lauku nu gluži kā laukos - izmantojot skrūvi, gumiju un pildspalvu. Nodarbības beigās uzzināsi, kāpēc fizikā tik daudz lieto laukus... un kurš to vispār ir izdomājis?
Nodarbības materiāli
Populārzinātniskā daļa
Tests
Praktiskā daļa
Teorētiskā daļa
Foto
- Tēma 8
Tēma 8
JFS 4-2 Divkosīgā gaisma
Šī nodarbība būs veltīta gaismas duālās (viļņu un korpuskulārās) dabas izpētei un izskaidrošanai. Nodarbības sākumā populārzinātniski pastāstīsim par to kādas gaismas īpašības var aprakstīt izmantojot pieņēmumu, ka gaisma ir vilnis un kādas pieņemot, ka gaisma ir daļiņu plūsma. Laboratorijas darbā ikvienam būs iespēja, izmantojot tik vien kā lāzerpointeri, noteikt sava mata diametru! Nodarbības teorētiskajā daļā uzzināsim kā zinātnieki strīdējās par gaismas dabu un kā beigu beigās nonāca pie atzinuma, ka gaismai ir divas dabas.
Nodarbības materiāli
Populārzinātniskā daļa
Tests
Praktiskā daļa
Foto
- Tēma 9
Tēma 9
JFS 4-1 Lejam ūdeni!
Lai nodarbības nosaukums Jūs nemulsina, slinkošanas un tukšas muldēšanas nebūs, toties no visas sirds metīsimies izzināt interesanto šķidrumu fiziku. Populārzinātniskajās lekcijās uzzināsiet par šķidrumu plūšanas divējādo - mierīgo un trakojošo dabu. Dzirdēsiet arī, kā būtu jāpeld, ja mēs būtu 1000 reizes mazāki, kas ir viskozitāte un kāpēc, lidojot ar lidmašīnu, nākas sajust gaisa bedres. Praktiskajā daļā ikviens ar savām rokām varēs „liet ūdeni”, novērojot cik daudz fizikas sevī slēpj plastmasas caurulīte, savukārt noslēgumā fakultātes dekāns Leonīds Buligins izskaidros šīs parādības fizikas valodā.
Nodarbības materiāli
Populārzinātniskā daļa
Tests
Praktiskā daļa
Teorētiskā daļa
Foto