10. klase. - 31. Jautājums

10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Viesturs Spūlis
Atbilžu skaits: 17

Pareizā atbilde šajā jautājumā ir amonija hidrogēnkarbonāts. Ievērosim, ka minētās vielas formulu var pierakstīt dažādi, piemēram, NH4HCO3 (kā bija Jums), (NH4)HCO3, NH5CO3 vai NH4(HCO3) kā bija pierakstīts man. Vai Jūs varētu, lūdzu, ieskaitīt arī pārējās pareizās atbildes?

Atbildot uz Viesturs Spūlis

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Normunds Palabinskis

Nepiekrītu, ka formulu NH4HCO3 var rakstīt citādāk kā uzdevumu sastādītāju norādīto NH4HCO3, jo tas ir nekorekti no formulu pierakstīšanas viedokļa. 

NH5CO3 ir nekorekts pieraksts tāpēc, ka šī formula būtībā pasaka to, kas slāpeklis ir piesaistījis 5 ūdeņraža atomus un tad izveidojis saiti ar karbonāta anjonu, kas neatspoguļo realitāti (saite veidojas starp NH4 katjonu un hidrogēnkarbonāta anjonu).

(NH4)HCO3 vai NH4(HCO3) arī neatblist korektam ķīmiskam pierakstam, tāpat kā būtu nepareizi rakstīt Li(OH) vai (Li)OH - iekavām vienkārši nav nekādas nozīmes, jo oksidēšanās pakāpes ir vienādas.

Ar cieņu, 

Normunds

Atbildot uz Normunds Palabinskis

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Viesturs Spūlis
Iekavas nemaina formulas būtību, aprakstīts ir tieši tas pats savienojums. Tāpēc lūdzu olimpiādes organizatoriem ieskaitīt arī manu atbildi: NH4(HCO3).


Tāpat arī Jūsu arguments par NH5CO3 nepareizību, manuprāt, ir aplams. Vai tad Jūs vienkāršos organiskos savienojumus rakstat formā CH3CH2...CH2CH3? Formula NH5CO3 parāda savienojuma kvalitatīvo sastāvu un elementu molu attiecības, tā nav aplama.

Atbildot uz Viesturs Spūlis

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Džonatans Miks Melgalvis

Formulu korekts pieraksts tomēr ir svarīgs. NH5CO3 neatspoguļo savienojuma struktūru - tad jau tikpat labi varētu rakstīt H5CNO3. Manuprāt, par pareizi noteiktu savienojumu, bet nekorekti pierakstītu formulu vajadzētu piešķirt daļējus punktus (kaut vai 2.5, galvenais tik un tā ir noteikt vielu).

Atbildot uz Džonatans Miks Melgalvis

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Viesturs Spūlis

Ķīmijas nomenklatūrā nekas nav rakstīts pret NH5CO3 pieraksta izmantošanu. Tāpat arī uzdevumā netika minēts kādā formā ir jānorāda atrastā viela - jānorāda atrastās vielas formula. Uzdevumā, kā redzams, nav prasīts atspoguļot savienojuma struktūru! NH5CO3 ir vielas molekulārais pieraksts.

Atbildot uz Viesturs Spūlis

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Džonatans Miks Melgalvis

Protams, ka pastāv vairāki veidi, kā pierakstīt formulas. Taču molekulformulām ir savi lietošanas nosacījumi, parasti tās lieto, kad vienīgais būtiskais vielas aspekts ir tieši elementu attiecības. Formula NH5CO3 var atbilst dažādām vielām, no kurām ne visas sadalīsies par NH3, H2O un CO2. Bez tam pēc IUPAC, ja nemaldos, un katrā ziņā pēc vispārpieņemtā pieraksta sāļus pieraksta kā katjonu, tad anjonu. Kurš ir katjons un kurš - anjons formulā NH5CO3? Vai (AlOH)CO3 būtu korekti pierakstīt kā AlHCO4?

Atbildot uz Normunds Palabinskis

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Džonatans Miks Melgalvis

Piekrītu! Par iekavām vēl varētu padomāt, (NH4)HCO3 būtu analoģisks, piemēram, pierakstam (CaOH)Cl, bet cilvēkam, kas raksta NH5CO3, vajag pa galvu, nevis 3 punktus :)

Atbildot uz Džonatans Miks Melgalvis

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Viesturs Spūlis

Es, protams, cenšos, galvenokārt, izcīnīt, lai NH4(HCO3) tiktu ieskaitīta kā pareizā atbilde, taču, pirms došanas pa galvu cilvēkiem, kuri būtu uzrakstījuši NH5CO3 kā pareizo atbildi, iesaku palasīt par molekulārajām formulām :)

(Molecular formulas indicate the simple numbers of each type of atom in a molecule of a molecular substance).

Atbildot uz Viesturs Spūlis

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Džonatans Miks Melgalvis

Protams, ka došana pa galvu ir tīri metaforiska, bet tomēr :) Katrā ziņā, ja jautājums ir par vielas termisko sadalīšanos, kas ir lielā mērā atkarīga no tās uzbūves, molekulformulu izmantot, manuprāt, nebūtu pilnībā korekti. Protams, ka tas ir sīkums, bet, tāpat kā ar oksidēšanās pakāpi un lādiņu (+6 vai 6+?), bieži tas tiek nepareizi lietots, līdz ar to ir pamats arī neiskaitīt.

Atbildot uz Viesturs Spūlis

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Jānis Švirksts

Labdien!

Atbilde ieskaitīta kā daļēji pareiza.

Cieņā Jānis Švirksts

Atbildot uz Jānis Švirksts

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Ilmārs Štolcers

Vai atbildi (NH4)HCO3 arī iespējams ieskaitīt kā daļēji pareizu?

Atbildot uz Ilmārs Štolcers

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Jānis Švirksts

Jā, iespējams.

Cieņā

Jānis Švirksts

Atbildot uz Jānis Švirksts

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Julija Zabrodina

Labdien!

Vai ir iespējams atbildi NH5CO3 ieskaitīt kā daļēji pareizu?

Paldies par atbildi!

Jūlija

Atbildot uz Jānis Švirksts

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Kristofers Kārlis Krūmiņš

Labdien!

Esmu līdzīgi sniedzis atbildi uz 31. jautājumu, pierakstot to kā NH4(HCO3). Vai būtu iespējams to arī man ieskaitīt kā vismaz daļēji pareizu atbildi?

Kristofers Kārlis Krūmiņš

Atbildot uz Kristofers Kārlis Krūmiņš

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Jānis Švirksts
Atbildot uz Jānis Švirksts

Atbilde: 10. klase. - 31. Jautājums

Nosūtīja Daniils Trošins

Labdien, cienījamie labotāji !

Man 31. jautājuma pēdējā punktā ir atbilde NH4(HCO3) tāda pati kā Vesturam Spūlim. Vai mana atbilde tiks ieskaitīta kā pareiza ? Vai būtu iespējams to arī man ieskaitīt kā vismaz daļēji pareizu atbildi?