12. klase 15. jautājums

12. klase 15. jautājums

Nosūtīja Helvijs Sebris
Atbilžu skaits: 3

Pieņemsim, ka saules starojuma jauda uz laukuma vienību uz zemes virsmas ir apmēram ΔPS = 1100 W/m2un η = 80% enerģijas pāriet siltumā. Saule atrodas α = 50°leņķī attiecībā pret horizontu. Istabas loga laukumsS = 1,7 m2.
A.
 Cik liela ir istabā caur logu saņemtā starojuma jauda šajā situācijā?

Kur paliek pārējā starojuma enerģija, kas iekļūst istabā?(atbildē rakstīts, ka jāreizina vēl leņķa kosinuss klāt)

Atbildot uz Helvijs Sebris

Atbilde: 12. klase 15. jautājums

Nosūtīja Daniels Krimans

Labdien!

Vai es pareizi saprotu, ka jautājums ir par to, kāpēc izteiksmē parādās leņķa kosinuss?

Atbildot uz Daniels Krimans

Atbilde: 12. klase 15. jautājums

Nosūtīja Helvijs Sebris

Labdien, Krīmana kungs!

Saprati pareizi, vai tad istaba nav kā kaste, kurā gaisma ienāk un tad visa tās enerģija tur tiek atstāta? Es vienkārši nesaprotu, kur aiziet tā atlikusī enerģija (ja istaba absorbē tikai daļu no tās, ja gaisma spīd leņķī)

Atbildot uz Helvijs Sebris

Atbilde: 12. klase 15. jautājums

Nosūtīja Daniels Krimans

Krimana*, bet ok :D

Tik tiešām istaba ir kā kaste un nekāda enerģija netiek zaudēta jeb enerģija, kas caur logu tiek istabā, nekur vairs neiziet un nepazūd.

No kurienes rodas leņķis?

Ja mēs pieņemam, ka saule izstaro enerģiju staru veidā, tad enerģija istabā nonāk tikai no tiem stariem, kas trāpa pa logu.

Uzdevumā autori ar vārdiem "saules starojuma jauda uz laukuma vienību uz zemes virsmas" domāja jaudu no stariem, kas ir perpendikulāri laukumam. Tādā gadījumā pēc manis pievienotā kreisā zīmējuma var izveidot trijstūri un izrēķināt, ka laukums, kas ir perpendikulārs stariem ir S * cos50.

Kā es sapratu uzdevumu:

"saules starojuma jauda uz laukuma vienību uz zemes virsmas"  ir tā jauda, kas tiek no stariem, kas staro uz Zemes virsmu kā redzams zīmējumā pa vidu.

Apskatīsim gadījumu ar logu - attēls pa labi.

Atkal logu un līdz ar to istabu silda tie saules stari, kas trāpa pa logu. No zīmējuma redzams, ka tie paši stari (tādā pašā daudzumā) trāpa pa zemes virsmu, kuras laukums ir S_z. No trījstūriem var izrēķināt, ka  S_z = S/(tg50).  Līdz ar to jauda, kas tiek logā (un arī uz S_z) ir  P = lietderības koeficients * S * delta(P)/delta(S) * 1/(tg50).

Ceru, ka ieviesu kādu skaidrību!